Je Mistr Mistrem?

leadership škola mistrů

Je Mistr Mistrem

Kde je skrytý zisk firem, kde jsou možnosti pro zvýšení produktivity?

Nevyužitý potenciál firem

Domnívám se, že obrovský a nevyužitý potenciál firem v ČR se nachází v potenciálu mistrů – obecně středního managementu. Mistři jsou ti, kdo znají perfektně výrobu, technologii, a zejména jsou v kontaktu s lidmi. Mistři mají většinou na vysoké úrovni odborné znalosti a dovednosti, mají technické a technologické kompetence. Dokáží se věnovat strojům. Mistři řídí lidí v souladu s firemní kulturou, která je převážně orientovaná pouze na výkon – na tuny, kilometry, miliony ..).

A co lidé?

Vrcholoví manažeři a majitelé se jen málo zajímají o lidi ve výrobě a jejich potřeby. Často o lidech vědí méně než o svém autě a mobilu. Mistři nemají čas věnovat se rozvoji kompetencí svých podřízených. Většina mistrů má minimální nebo žádné znalosti a dovednosti ve vedení lidí. Jedinou motivací se rozumí peníze. O vedení porad a delegování jen něco slyšeli. Toto je dost málo na to, aby mohli efektivně a ekonomicky dosahovat firemních cílů.

Inovace a změny

Mistři pak nejsou schopni inovovat a přinášet změny. Dělají činnosti správně a nepřemýšlejí, jestli to jsou správné činnosti. Jedna personalistka zahraniční firmy ABC při přípravě projektu vzdělávání si posteskla: „Zahraniční vlastník nás tlačí do zvyšování produktivity a do snižování nákladu a počtu zaměstnanců“. Tento požadavek zná důvěrně řada manažerů českých firem. Podle řady manažerů je to většinou nereálné a hledají jen důvody, proč to nejde. I naši firmě ABC to nejde a nejde. Paní personální se rozhodla, že se seznámí se situací v jiných pobočkách v Evropě. Rozjela se tedy po Evropských pobočkách. Zjistila několik zajímavých skutečností. Za prvé, všude pracuje výrazně méně lidí a to o 30 až 50%. Neuvěřitelné, ale skutečné.

Za druhé, manažeři úzce spolupracují s mistry a společně hledají nové možnosti, jak zefektivňovat procesy nejen ve výrobě. Neustále si kladou otázky, jak to udělat lépe, jak vyrábět levněji a rychleji a kvalitněji. Jak inovovat procesy? Jak mohou být naši zaměstnanci spokojenější? Kladete si i vy podobné otázky?

Nebo se snažíte, aby ze strojů stříkal olej a lítaly piliny a lidé aby v potu tváře cedili krev a moc nekecali. Nakonec vždy dostaneme od lidí to, k čemu je skutečně vedeme. …“ Co tedy můžete dělat jinak a případně lépe? Můžete své mistry – manažery koučovat k dosahovaní lepších výsledků a můžete rozvinout jejich manažerské kompetence – komunikace, řízení času, týmová spolupráce, situační vedení a delegování apod.?

Za třetí, zjistila paní personální z firmy ABC, že se pracovníci chlubí svými úspěchy, že hrdě prezentují vše, co se jim povedlo v poslední době. Když se zeptáte našeho mistra – manažera, co je jeho úspěch, co se asi dozvíte? V lepším případě se dozvíte, že si nic nepamatuje a že si na nic nevzpomíná. Standardně hovoří o tom, že úspěch je to, že ve svoji funkci je 5, 10 i 20 let a že nemá problémy. Jak takový manažer inovuje a zefektivňuje výrobu?

Jak rozvinout potenciál mistrů?

Osobní příklad: Mistři kreativně plní vizi a cíle firmy a ochotně rozvíjejí svoje kompetence, když to vidí u svých manažerů a majitelů.

leadership vize

Skutečnost: Mistr se na noční směně dozví, že zítra má jít v 8:00 hodin na nějaké školení. Jakou důležitost školení si pak mistr klade, když ještě ví, že vrcholoví manažeři raději na žádné školení nechodí.

O dalších možnostech rozvíjení potenciálu nejen mistrů si povíme příště.

Jak vy rozvíjíte svůj potenciál?

Jak zvyšujete produktivitu?

 

 

 

 

 

 

Tomáš Gřešek
Najdete mě
Tomáš Gřešek
Baví mě inspirovat a propojovat lidí a firmy na jejich cestě k trvalému rozvoji.

Leader produktivity

  • Produktivita je cesta k rychlému úspěchu
  • Produktivita je cesta k dlouhodobé prosperitě
  • Produktivita potřebuje své hrdiny - leadry
Více informací

Jak nastavit cíle

  • Cíl je místo kam chceš dojít
  • Cíl je to co chceš
  • Cíl je ovoce po kterém toužíš
  • Cíl je výsledek, který tě uspokojí
  • Cíl je výzva, která tě zvedne ze židle
  • Cíl je smysl tvého byznysu
Více informací

Myšlenková mapa
"Jak si nastavit cíle?"

  • Jak si stanovit v práci priority?

  • Jak nastavit cíle?

  • Jak delegovat úkoly?

  • Proč se úkoly neplní?

Více informací
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..